© 2018 Ekokancelaria
All right reserved

Blog

Nieszczęśliwe wypadki na wakacjach

Łato w pełni Radość jaką daje słońce i wakacyjna wolność  przerywana jest jednak tragicznymi wiadomościami o śmierci dzieci… jak w przypadku 9 letniego Bartusia  w Szczytnie http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/578197,wypadek-na-karuzeli-w-szczytnie-nie-zyje-dziewieciolatek.html czy trójki rodzeństwa Kacpra, Kamila i Zuzanny w Darłówku.

Dlatego chcemy zwrócić uwagę na kwestie możliwości dochodzenia roszczeń z odpowiedzialności cywilnej w związku z takimi wypadkami.

„Prokuratura w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie) wyjaśnia okoliczności niedzielnego wypadku w lunaparku, w wyniku którego zmarł 9-letni chłopiec. Wstępnie ustalono, że puściły mocowania jednej z gondoli karuzeli; urządzenie miało aktualne przeglądy techniczne, a obsługa była trzeźwa.”

Prokuratura badając sprawę przygląda się jej od strony karnej – bada ją jako przestępstwo.

Niezależnie jednak od kwestii przestępstwa i odpowiedzialności karnej w takim przypadku jak ten w Szczytnie możemy też rozważyć odpowiedzialność cywilną.

 

Kto i w jakim zakresie mógłby zostać taką odpowiedzialnością obarczony i na jakich zasadach a kto i na jakich zasadach uprawniony i do czego.

Osobami poszkodowanymi są Bartuś- który stracił życie oraz jego wujek- który doznał urazu kręgosłupa.

Utrata życia przez człowieka poza tym ze jest stratą dla niego samego jest także stratą dla jego najbliższych – rodziców i rodzeństwa.

 

Jak podstawa prawna może służyć do przypisania odpowiedzialności za takie zdarzenie ?

Na pierwszy rzut oka  oprócz zasadniczej podstawy jaką stanowi art. 415 k.c można także mówic o zastosowaniu art. 435 k.c.

Przegląd orzecznictwa dokonany na potrzeby niniejszego wpisu wskazuje, że takie stanowisko jest zasadne

Kluczowym jest wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 stycznia 2001 r. V CKN 190/00, którego teza brzmi :”Wyrządzenie szkody przez „ruch przedsiębiorstwa lub zakładu” ma miejsce zarówno wtedy, gdy szkoda jest bezpośrednim skutkiem użycia sił przyrody i pozostaje w adekwatnym związku przyczynowym z niebezpieczeństwem wynikającym z zastosowania tych sił, jak i wtedy, gdy pozostaje w związku z samym tylko ruchem przedsiębiorstwa lub zakładu jako całości.”

Czy lunaparki wesołe miasteczka można i dlaczego można uznać za zakłady wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody ? …….CDN

22 sierpnia 2018 Więcej

Kierujesz się wyłącznie ceną przy wyborze ubezpieczyciela OC komunikacyjnego ? To błąd!!!!

Niejedna osoba zawiera ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu  tylko dlatego, że istnieje taki obowiązek, a pieniądze wydatkowane na ten cel uważa za zmarnowane. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy kierowca czy to wskutek wieloletniej praktyki czy też wskutek własnego przeświadczenia jeszcze nie popartego praktyką jest przekonany,  że jemu wpadek się nie zdarzy.

A wypadki się zdarzają…….

Jednak nawet wówczas, gdy ubezpieczający zdaje sobie sprawę z tego, że wypadek może przytrafić się właśnie jemu, bo posiadane umiejętności kierowania, refleks i spostrzegawczość mogą go zawieść dokonując zakupu ubezpieczenia myśli przede wszystkim o wydatkowanych pieniądzach a nie o tym, co tak naprawdę ubezpiecza. Dlatego wybierając ubezpieczyciela kieruje się wyłącznie ceną ubezpieczenia, nie zastanawiając się nad tym jaki to ubezpieczyciel i jak wycenia szkody A tak naprawdę ubezpiecza swój potencjalny dług wobec innych ludzi – uczestników ruchu. Takim uczestnikiem ruchu może okazać się ktoś obcy, ale także ktoś bliski, nawet bardzo bliski- jak własne dziecko lub współmałżonek- którzy jako współpasażerowie sprawcy mogą doznać szkody osobowej.

I wówczas okazuje się, że ten ubezpieczyciel, który pozwolił nam zaoszczędzić pieniądze w trakcie zawierania ubezpieczenia jest nieskory do wypłaty np. odszkodowania za krzywdę naszemu dziecku i takiej wypłaty nie tyle odmawia, co zaniża jej wysokość.

10 lipca 2018 Więcej