Blog
Nieszczęśliwe wypadki na wakacjach
Łato w pełni Radość jaką daje słońce i wakacyjna wolność przerywana jest jednak tragicznymi wiadomościami o śmierci dzieci… jak w przypadku 9 letniego Bartusia w Szczytnie http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/578197,wypadek-na-karuzeli-w-szczytnie-nie-zyje-dziewieciolatek.html czy trójki rodzeństwa Kacpra, Kamila i Zuzanny w Darłówku.
Dlatego chcemy zwrócić uwagę na kwestie możliwości dochodzenia roszczeń z odpowiedzialności cywilnej w związku z takimi wypadkami.
„Prokuratura w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie) wyjaśnia okoliczności niedzielnego wypadku w lunaparku, w wyniku którego zmarł 9-letni chłopiec. Wstępnie ustalono, że puściły mocowania jednej z gondoli karuzeli; urządzenie miało aktualne przeglądy techniczne, a obsługa była trzeźwa.”
Prokuratura badając sprawę przygląda się jej od strony karnej – bada ją jako przestępstwo.
Niezależnie jednak od kwestii przestępstwa i odpowiedzialności karnej w takim przypadku jak ten w Szczytnie możemy też rozważyć odpowiedzialność cywilną.
Kto i w jakim zakresie mógłby zostać taką odpowiedzialnością obarczony i na jakich zasadach a kto i na jakich zasadach uprawniony i do czego.
Osobami poszkodowanymi są Bartuś- który stracił życie oraz jego wujek- który doznał urazu kręgosłupa.
Utrata życia przez człowieka poza tym ze jest stratą dla niego samego jest także stratą dla jego najbliższych – rodziców i rodzeństwa.
Jak podstawa prawna może służyć do przypisania odpowiedzialności za takie zdarzenie ?
Na pierwszy rzut oka oprócz zasadniczej podstawy jaką stanowi art. 415 k.c można także mówic o zastosowaniu art. 435 k.c.
Przegląd orzecznictwa dokonany na potrzeby niniejszego wpisu wskazuje, że takie stanowisko jest zasadne
Kluczowym jest wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 stycznia 2001 r. V CKN 190/00, którego teza brzmi :”Wyrządzenie szkody przez „ruch przedsiębiorstwa lub zakładu” ma miejsce zarówno wtedy, gdy szkoda jest bezpośrednim skutkiem użycia sił przyrody i pozostaje w adekwatnym związku przyczynowym z niebezpieczeństwem wynikającym z zastosowania tych sił, jak i wtedy, gdy pozostaje w związku z samym tylko ruchem przedsiębiorstwa lub zakładu jako całości.”
Czy lunaparki wesołe miasteczka można i dlaczego można uznać za zakłady wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody ? …….CDN